Tomáš Záborec – Les – Smrčí

Technika: Olejomalba na dřevě – dřevomalba

Rozměr: 85 x 84 cm

CENA: 33 000 Kč

Tomáš Záborec

Již několik let se věnuje vytváření obrazů na dřevěném podkladu, které pro zjednodušení nazývá dřevomalby. Metoda práce spočívá ve využití různých zářezů, vrypů a dlabání do dřeva. V konečném výsledku tento způsob tvorby umožňuje i zapojení jiných, než jen zrakových smyslů – možnost seznámit se s obrazem dotykem, hmatovým vjemem, evokuje i další známé zážitky, jakými je vůně květin či šumění lesa. Toto vše má za úkol vytvářet výsledný dojem, vyvolávat vzpomínku, stát se obdobně jakýmsi symbolickým „zářezem“ do podvědomí zúčastněného diváka.

Jak se cítíte, když tvoříte?  
V momentě, kdy tvořím, se cítím být takový „prožitkář“. Snažím se vybavit si nejrůznější vjemy a vtělit je do díla, aby z něj byly cítit emoce, s nimiž divák může souznít.

Proč jste se rozhodl darovat své dílo do projektu Art for Amnesty?
AI vnímám již řadu let jako organizaci, která systematicky a vytrvale bojuje za svobodu lidí a práva, která jsou jim upírána. S touto myšlenkou se ztotožňuji, a pokud mohu přispět svojí prací, jsem rád.

Co pro Vás znamená svoboda v souvislosti s uměním?
Svoboda znamená pro mě v podstatě úplně vše. Mohu malovat jak chci, co chci a pro koho chci.

Tatiana Marková

Tatiana působící pod pseudonymem Danasakvis pochází ze Slovenska, ale již 12 let žije v České republice, z toho posledních 6 let v Praze.

K malování se dostala náhodou v roce 2020, kdy si chtěla zkrátit dlouhé covidové lockdowny, ale z občasného koníčku se stala oblíbená činnost. Navzdory tomu, že její cesta začala nedávno, se její tvorba rychle stala prostorem, kde nachází svou vášeň a únik z každodenní reality.

Ve své tvorbě zobrazuje především ženská těla pomocí přesných linií. Obrazy jsou velmi barevné a díky jednobarevnému pozadí se pozorovatel soustředí jenom na ústřední postavu.

Její tvorba sází na jednoduché provedení a klade důraz na základní prvky obrazu, které vybízejí k sebeinterpretaci a zamyšlení.

Instagram: DANASAKVIS

Petr Písařík

Petr Písařík je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze ateliéru stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého. Je jedním ze zakladatelů umělecké skupiny Pondělí. Sídlo jeho působnosti se nachází v ateliéru Nákladového nádraží Žižkov.


Celosvětově respektovaný autor pracuje s postmoderní ideou proměnlivosti. Skrze ní prezentuje svá eklektická díla ojedinělými technikami s využitím zdánlivě neslučitelných materiálů a forem. Kombinuje netradiční malbu, reliéf, broušení, objekt, sochu a fotografii s přesahem do jedinečných monumentálních instalací a prostorových změn. Blízká budoucnost jeho tvorby je spjatá s experimentálním užitím skla.