Martin Stranka

I Wish I Was Special

Technika: fotografie

Rozměr: 104 x 104 cm

Zarámováno

CENA: 40 000 Kč

Martin Stranka

Přes to, že fotografii nikdy nestudoval, za svou kariéru posbíral přes 90 mezinárodních ocenění v oblasti fotografie. K fotografii se dostal cestou terapie po ztrátě blízkého člověka v roce 2007. 

Jeho práce jsou vystavovány po celém světě a jsou již dnes předmětem zájmu sběratelů umění po celém světě. Vystavoval vedle umělců jako Andy Warhol, Annie Leibovitz, Banksy a Damien Hirst. 

Martin Stranka vytváří fotografické scény, ve kterých potírá hranici mezi skutečností a sněním. Fotografii vnímá jako prostor, kde nachází čistou rovnováhu a klid. Svou práci častokrát připodobňuje k osobnímu deníku. Originálně pracuje s výtvarnou fotografií a častokrát i technikou koláží, kterou posouvá daleko za hranice tradičního vnímání fotografie. 

Jak se cítíte, když fotíte?   
Když fotím dostávám se do specifického stavu mysli. Je to jakýsi druh tranzu, kdy svět pro mne přestane tak trochu existovat a rozostří se mimo fokus. Pak vnímám jen scénu, světlo a můj cíl. 

Proč jste se rozhodl darovat své dílo do projektu Art for Amnesty?   
Věřím, že každý z nás by měl občas darovat. Rád poodporuji smysluplnné projekty, kdy se pomoc dostává, kde je potřeba.  

Co pro Vás znamená svoboda v souvislosti s uměním? 
Svoboda v souvislosti s uměním pro mě je pro mě asi tvořivost sama. Myšlení, ve kterém se cítím zcela osvobozen od jakýchkoli hranic, které bych měl pociťovat pod nátlakem na své vize, sny nebo tvůrčí proces. Svobodná vůle mluvit, tvořit a cítit to, co si srdce přeje, bez závislosti na úsudku druhých.