Richard Hofman

Sympatický a talentovaný umělec Richard Hofman věnoval do dobročinného projektu Art for Amnesty krásné dílo s názvem Spící ryba.

3 otázky pro umělce

Jak se cítíte, když tvoříte? 
Většinou se při tvorbě dostávám do meditativních stavů a zapomínám na čas. Někdy stačí malý impulz, nálada, pocit a jsem v tvořivém proudu hned, jindy, když se mi to nedaří, tak to pak musím „vysedět“. Tvorba je mi do jisté míry autoterapií..

Proč jste se rozhodl darovat své dílo do projektu Art for Amnesty? 
Rád podporuji dobré a smysluplné věci, líbí se mi co děláte a považuji to za důležité.

Co pro Vás znamená svoboda v souvislosti s uměním? 
Umění a tvorba osvobozují i v nesvobodném prostředí a dokonce osvobozují obě strany, umělce i diváky. Umění může dát radost i naději. A neomezuje.. 

Medailonek

Richard Hofman (18. 5. 1970) - výtvarník, řemeslník a hledač   
První postřehy ze života si Richard Hofman maloval tužkou ještě jako učeň ČKD. Tam se také setkal s Jaroslavem Greplem, prvním výtvarníkem se kterým začal spolupracovat a který patrně nejvíce ovlivnil jeho začínající tvorbu. To už ale bylo jasné, že u montování lokomotiv do SSSR nezůstane.. 
Postupně se zdokonaloval jako řemeslník, rostl jeho zájem o věci duchovní a rozvíjel se i jeho výtvarný talent. Postupně procházel mnoha profesními i osobními zkušenostmi jako montér, speleolog, uklízeč hotelu, lapiduch, závozník, horolezec, prodavač, truhlář, vyráběl filmové dekorace na Barrandově a v poslední době létal celém světě a montoval obchody.  Stal se z něj téměř vegetarián a abstinent, z cestování mu zbyly hlavně pravidelné cesty do Nepálu. Jeho díla jsou stále bohatší v tématech, dokonalejší v technikách i v tom pro koho nebo pro jaký účel vznikají. Jsou mezi nimi velká barevná plátna v oleji či pastelu, perokresby-tužkokresby, ilustrace do knihy pro děti, dřevořezby a třeba také objekty vzniklé z použitých starých věcí. 

www.richardhofman.cz