Jana Hostašová

Talentovaný umělec, který je známý pro své barevné dřevomalby, se i letos rozhodl věnovat své dílo do projektu Art for Amnesty. Nádherný obraz s názvem Les – Smrčí, vám zaručeně zlepší náladu a vykouzlí úsměv na tváři. 

3 otázky pro umělce

Jak se cítíte, když tvoříte? 

Tvoření je proces a zahrnuje obrovskou škálu pocitů. Od očekávání, těšení se a pracovního naladění při přípravě, frustraci při nepovedených pokusech, strach při experimentech, úlevu a smutek po dokončení, perfekcionalismus při opravách, nejistotu při ukazování výsledku. Při samotném tvoření je to ale stav bez pocitů, bez myšlenek, jen pohlcení tvořením. A čistě můj prostor a můj svět, kde jsem svým pánem. 

Proč jste se rozhodla darovat své dílo do projektu Art for Amnesty? 

Když jsem se tak rozhodla, moc jsem o tom nepřemýšlela, prostě mi to přišlo správné. V pozadí nejspíše stál pocit, že kdyby někdo jako Amnesty uměl dostat z dolů v Jáchymově pradědu, spousta věcí mohla být jinak. Vědomí, že i dnes jsou lidé, kteří jsou nespravedlivě a mnohdy krutě vězněni, přímo vyvolává potřebu reagovat. Aspoň nějak. 

Co pro vás znamená svoboda v souvislosti s uměním? 

Možnost zachytit to, co nedokážu vyjádřit slovy a příležitost podívat se na to, co zachycují ostatní. Umění mi rozšiřuje vnímání světa a nabízí svobodný prostor sebevyjádření i poznávání světů ostatních.  

Medailonek

Jana Hostašová maluje ve svém volné čase. Jako malá chtěla být malířem, v dospělosti už chce pouze malovat. Věnuje se olejomalbě a jejím oblíbeným tématem jsou ptáci skrytí v abstrakci nebo čistá abstrakce.