3 otázky pro umělce
Jak se cítíte, když tvoříte?
Tvoření je proces a zahrnuje obrovskou škálu pocitů. Od očekávání, těšení se a pracovního naladění při přípravě, frustraci při nepovedených pokusech, strach při experimentech, úlevu a smutek po dokončení, perfekcionalismus při opravách, nejistotu při ukazování výsledku. Při samotném tvoření je to ale stav bez pocitů, bez myšlenek, jen pohlcení tvořením. A čistě můj prostor a můj svět, kde jsem svým pánem.
Proč jste se rozhodla darovat své dílo do projektu Art for Amnesty?
Když jsem se tak rozhodla, moc jsem o tom nepřemýšlela, prostě mi to přišlo správné. V pozadí nejspíše stál pocit, že kdyby někdo jako Amnesty uměl dostat z dolů v Jáchymově pradědu, spousta věcí mohla být jinak. Vědomí, že i dnes jsou lidé, kteří jsou nespravedlivě a mnohdy krutě vězněni, přímo vyvolává potřebu reagovat. Aspoň nějak.
Co pro vás znamená svoboda v souvislosti s uměním?
Možnost zachytit to, co nedokážu vyjádřit slovy a příležitost podívat se na to, co zachycují ostatní. Umění mi rozšiřuje vnímání světa a nabízí svobodný prostor sebevyjádření i poznávání světů ostatních.
Jana Hostašová maluje ve svém volné čase. Jako malá chtěla být malířem, v dospělosti už chce pouze malovat. Věnuje se olejomalbě a jejím oblíbeným tématem jsou ptáci skrytí v abstrakci nebo čistá abstrakce.
Chcete být mezi prvními, kteří uvidí nová díla nebo zjistí podrobnosti o připravované výstavě?
Přihlaste se k odběru novinek.