Klára Sedlo

Další umělkyní, která se rozhodla darovat své dílo, je výrazná postava české umělecké scény, malířka Klára Sedlo. Můžete se těšit hned na dvě díla od této mladé a talentované autorky obraz Pozorovatel hvězd a litografii Setkání v lese. 

3 otázky pro umělce

Jak se cítíte, když tvoříte?   
Uvolněně a klidně. Už od dětství je to moje nejoblíbenější činnost ze všech. Při malbě se můžu podívat do svého podvědomí, utřídit si myšlenky, být sama se sebou.   

Proč jste se rozhodl darovat své dílo do projektu Art for Amnesty? 
Protože si myslím, že organizace jako Amnesty je potřeba a ráda ji podpořím. Nespravedlnosti, které se ve světě dějí (mnohdy hraničící až s nepochopitelnou absurditou), jsou děsivé, a v jednotlivci vyvolávají pocit bezmoci. Je podle mě ohromně důležité mít někoho, kdo se postaví za základní lidská práva a jejich dodržování napříč celým světem. Někoho, kdo spojí statisíce hlasů do jednoho: Tohle je špatné, a vy to víte! 
Nebudu moc přehánět, když řeknu, že existence Amnesty mi dává určitou víru v lidstvo a dobro.  

Co pro Vás znamená svoboda v souvislosti s uměním? 
Možnost vyjádřit se tak, jak chci. Možnost tvořit v klidu a bezpečí. 

Medailonek

Absolventka pražské AVU svůj největší inspirační zdroj nachází v symbolismu. Kromě toho také v ilustracích Cyrila Boudy, temných dřevěných místnostech starých chat a všech absurdních věcech i kýčovitých bizárech, které se vymykají normálu. Byť to v uměleckém prostředí není běžné, Klára je velmi analytická. Ráda dochází k podstatě věcí, a proto i při malbě figur vychází ze „živého“. 

Vzhledem k fotogenické paměti, jsou její vzpomínky i pocity uloženy především obrazově, jako kompozice smíchané z vizuálu té či oné situace. Proto její obrazy obvykle zpětně vizuálně definují nějaký pocit či situaci, kterou prožila. 

www.klarasedlo.com