Drazí přátelé,

vítejte na stránkách projektu Art for Amnesty! To, že jste sem zavítali, vypovídá o jedné ze dvou věcí:

1. Jste osvícený člověk se zájmem o lidská práva a umění. Věříte, že ať už se člověk narodí kdekoli na této planetě, měl by mít stejná práva jako kdokoli jiný. Navíc nejspíš máte i vkus a volnou plochu na stěně v obýváku.

2. Máte to štěstí, že se ve Vašem okolí podobně osvícená osoba nachází a ve snaze obohatit Váš život s vámi sdílela tento link. Pevně věřím, že se nyní koupí našeho obrazu rádi posunete do první kategorie.

Ale zpět k věci - Amnesty International je globální hnutí lidí bojujících za lidská práva. Naprostá většina peněz v Amnesty pochází od jednotlivců, jako jste Vy. Lidí, kteří chtějí své hodnoty a přesvědčení podpořit i činy. Amnesty nepřijímá žádně peníze od států, korporací, ani jiných zájmových skupin – zachováváme si tak svou bezúhonnost a nestrannost. Jinými slovy, práce Amnesty international je naprosto závislá na příspěvcích lidí, jako jste právě Vy.

Art for Amnesty je projekt, který propojuje lidskoprávní svět Amnesty se světem uměleckým. I když se to na první pohled nezdá, tyto dva světy jsou si v mnohém blízké.

Umění je odjakživa nástrojem a silou, která posouvá lidskou společnost kupředu. Pro příklady nemusíme chodit daleko - vezměme si třeba Václava Havla, podporovatele Amnesty, jehož portrét od Jaromíra99 je v naší nabídce. Byl to nejen odpůrce režimu a bojovník za lidská práva, ale také úspěšný dramatik a hudební nadšenec. Ze současnosti zmiňme například umělce a disidenta Aj Wej-weje, nositele prestižní ceny AI ‘ambasador svědomí’ jež nás před nedávnem navštívil v Praze. Svět ho zná nejen díky jeho výtvarným počinům, ale také a především jako aktivistu kritizujícího lidská práva. Projekt Art for Amnesty navazuje na bohatou tradici, ve které se snoubí lidská práva a umění.

Umělci zastoupení v tomto katalogu vnímají civilizační posun dopředu stejně jako my v Amnesty a doufám, že také Vy! Naší společnou vizí budoucnosti je svět, ve kterém každý člověk, nezávisle na tom, kde a v jakých podmínkách se narodil, jakého je etnika a jakou má barvu pleti, bez ohledu na jeho náboženství, politické vyznání nebo socioekonomický status, bude mít zaručena základní lidská práva a svobody tak, jak je stanovuje Všeobecná deklarace lidských práv.

Ale zpět k Vám. Umělci jsou jedna věc, Amnesty druhá, ale to, na čem opravdu záleží, jste Vy. Je jen na Vás, zda se sami stanete nositelem společenských změn. Sdílíte stejné hodnoty jako my a naši umělci? Tak neváhejte a přihlaste se k nim!

Způsobů, jak to udělat, je mnoho. Já Vám skromně se sklopenýma očima nabízím jeden zaručený: pořídit si obraz z kolekce Art for Amnesty.
Děkuji a mějte se krásně

Za Art for Amnesty a za nespravedlivě vězněné a utlačované

Vaše,
Judita Sereghy
Vedoucí projektu Art for Amnesty

KONTAKT

Amnesty International Česká republika, o. s. | 602255224 | judita.sereghy@amnesty.cz

Podrobný kontakt